Make your own free website on Tripod.com

U2  GRUP ÜYELERİBONO

Gerçek ismi Paul Hewson; İrlanda'dan çıkan en büyük rock grubunun lideri. 10 Mayıs 1960 doğumlu Bono'nun çocukluğu Dublin'in kuzey yakasında geçti. Kızılderili olmayı düşlerdi: "Çocukken hep Kızılderililerin tarafını tutardım. Kovboylar hep her şeyi kolay yoldan kazanırdı; iyi adamlar hep onlar olurdu". Okuldan sonra arkadaşlarının (Gavin, Strongman, Dave Id, Guggi ve Pod) yaşadığı bir Kızılderili toplama kampında takılırmış. Aralarında birbirlerine bu gibi komik takma isimler takarlarmış. Bono'nun ismini, işitme engelliler için araçlar satan bir dükkandan (Bonovox - "Güzel ses") aldığı söylenir. O zamandan beri Bono olarak anılmış. Bono Ali ile evli, iki çocukları var, Dublin'de yaşıyorlar. Dünya olaylarına, sanat dallarına, saç şekillerine ilgi gösteriyor, yeni insanlarla tanışmayı seviyor.

 

EDGE

Dave Evans 8 Ağustos 1961'de Barking, Doğu Londra'da doğdu. Ailesi İrlanda kökenliydi; Barking'den hoşlanmamışlardı, 62'de Dublin'in varoşlarından Malahide'a taşındılar. Annesinin 1 Pound'a aldığı eski bir gitar ile 9 yaşında gitar çalmaya başladı. Mount Temple Lisesine başladığında becerisini iyice geliştirmişti. Lisede The Edge takma ismi ile anılmaya başladı. U2'nun sessiz adamıdır. Bazen piyano çalar, Raymond Carver kitaplarını okumaktan hoşlanır. Hedefi, rock 'n roll'u yeniden "icat etmek"tir. Bono, Edge'in çok duyarlı bir kişiliğe ve çok yüksek bir IQ'ya sahip olduğunu söylüyor.

 

ADAM CLAYTON

Grubun en yaşlı üyesi. 13 Mart 1960'da Chinnor, Oxfordshire'da doğdu. 5 yaşında ailesi Malahide, Dublin'e taşındı. Çocukluk yıllarında okulla pek arası iyi değildi. Nihayet Mount Temple Lisesi'ne kadar ulaştı; grup üyeleri ile bir araya geldikten kısa bir süre sonra, okuldan atıldı. İlk gitarını 12 pound'a bir eskici dükkanından aldı. Bunu 52 pound'luk yeni bir bas gitar izledi. Bir hippi grubuyla Pakistan'a gitti, 1 ay kaldı İlk bas gitarını aldığında ailesine "Beatles'dan daha büyük olana kadar çalacağını" söylemişti. Reggae, gece klupleri ve partilerden hoşlanıyor ama son yıllarda daha sakinleşti. Evli değil, çocukları da yok. U2'nun "vahşi" üyesi - yine de rock 'n roll standartlarına göre oldukça "nezih" bir kişi sayılır.

 

LARRY MULLEN

Grubun kurucusu. 31 Ekim 1961'de doğdu. İlköğretim yıllarında, okuldan sonra Dublin Müzik Koleji'nde piyano dersleri almaya giderdi. Piyano'ya ısınamadı; davul çalmaya başladı. İlk düzgün baterisini aldığında, TV'de The Sweet, The Glitter Band, Slade gibi grupları izleyerek pratik yaptı. Mullen, pek röportaja çıkmayı sevmez. Elvis Presley ve Harley Davidson hastasıdır. Ann adlı bir eşi, 2 çocuğu var.


Resimler    Tarihçe    Grup Üyeleri    Linkler    Ana sayfa