Make your own free website on Tripod.com

ERMENİ SOYKIRIMI TASARISI HAKKINDA

Gerçek muhataplarının oturup konuşmadığı yada konuşamadığı ve gerçek mi yoksa Türkiye üzerine oynanan bir oyun mu olduğu bilinmeyen bu konu son bir aydır gündemimizin ana kapağı oldu çıktı.
Bu konu Ermeniler için ne kadar önemli bilmiyoruz ama Fransız Hükümeti için bir oy tuzağı olduğu kesinleşti. Az değil 400 bin civarında bir oy potansiyeli var  Fransa'daki Ermenilerin ama benim merak ettiğim acaba bu hükümet kaç oy kaybedecek bu tasarı yüzünden (Gerçek Fransız vatandaşlarının kararı). Bunu da seçimlerden sonra öğreneceğiz.
Benim şahsi fikrim, madem Ermenilerin böyle bir iddiası var gelsinler Türkiye'ye bizim hükümetimizle görüşüp bu olayın gerçekliğini beraber araştırsınlar. Nasıl olsa bu konuda kendine güvenen taraf daha kararlı olacak ve gereken kolaylıkları sağlayacaktır. Aslında tüm ülkeler Ermenilerin bu konuda çok da haklı olduklarını düşünmüyorlar gibi. Ben biraz bizim hükümetimizin ilgisizliği ve çekimserliğinden şikayetçiyim.
Bence, hükümetimiz hemen bu konu ile ilgili araştırmaları yapacak yerli ve yabancı tarihçilerden oluşan bir komisyon toplayıp, bu kaosa bir son vermeli. En azından bu hareketiyle kapalı bir kutu olmadığını tüm dünyaya göstermeli. Bu da bir ilerlemedir bizim açımızdan...

BAZI FRANSIZ AYDINLARININ AÇIKLAMALARI
(Hürriyet Gazetesi'nden)

ALEXANDER ADLER (Gazeteci) : "Oylama korkunçtu. Katılanlardan %20'si dış politikada kara cahil. %80'i ise Türkiye'yi aşağılamak için oylamaya katıldı. Çünkü Avrupa'daki Türk varlığına karşı çıkıyorlar.
Biz Koçaryan'a aptalca bir armağan sunduk."

OLIVER ROY (İslam Uzmanı) : "Bunun Fransa'nın stratejik çıkarlarıyla asla ilgisi yok. Tamamen oy kaygısı. Ruanda, Cezayir dururken bizi ilgilendirmeyen bir konuda oylama kadar saçma bir şey olamaz. Diplomasi ayağa düştü."

JACQUES ATTALI (Yazar) : "Tarihe bakarsanız, Fransız-Türk ilişkileri tarihte daima sıcak ilişkiler olmuştur. Karar küçük bir psikolojik dram. Kanımca sayfaları çevirmek gerekir. Türkiye on yıl içinde cazibe merkezi olacak."

DOMINIQUE MOISI (Bilim Adamı) : "Hafıza kültürünün etkili olduğu bir iklimde çok güçlü, örgütlü  Ermeni lobileri var. Biz Fransızlar güçlü bir lobiye boyun eğdik. İşin tuhaf yanı Fransa, Türkiye'nin Avrupa'daki en güçlü müttefiki."